Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach swojej przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zamknij

Systemy odpylania


Systemy odpylania mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z zanieczyszczeniem stanowisk pracy, pyłami suchymi o bardzo drobnych cząstkach, wymagających ich usunięcia i odpylenia powietrza w filtrze. Odpylanie technologiczne stosowane jest głównie w branży spawalniczej, metalowej, drzewnej, energetycznej, ceramicznej, spożywczej i farmaceutycznej.
Jednym z podstawowych problemów występujących w zakładach przemysłowych jest zapylenie powstające podczas procesów produkcyjnych. Zapylenie powstaje głównie w wyniku obróbki materiałów lub podczas przesypywania materiałów sypkich pomiędzy przenośnikami. Powstające pyły negatywnie wpływają na zdrowie człowieka, szczególnie te o mikroskopijnej wielkości. Niektóre gatunki pyłów oddziaływają toksycznie na organizm ludzki. Zapylenie może być przyczyną nie tylko dolegliwości zdrowotnych i chorób zawodowych, lecz przyczynia się także do zmniejszenia wydajności pracownika w otoczeniu „brudnego” powietrza. Dlatego też, należy zmniejszać stężenie pyłu na stanowiskach roboczych m.in. przez skuteczne systemy odpylania.
Systemy odpylania były możliwie najbardziej skuteczne, należy stosować odciągi miejscowe w postaci ramion samonośnych, ssaw i okapów zlokalizowanych w pobliżu źródła emisji zanieczyszczeń. Na bieżąco należy zapewnić usuwanie wszelkich skupisk pyłu, aby zapobiec unoszeniu się i powtórnemu osiadaniu pyłu. W przypadku, gdy warstwa pyłu zbiera się na posadzce hali, należy stosować odkurzacze przemysłowe, ponieważ narastająca warstwa wokół obrabiarek do drewna może stworzyć poważne zagrożenie. Instalacja odpylania nie może gromadzić ładunków elektrostatycznych, gdyż grozi to wywołaniem iskry. Kanały odciągowe powinne być wykonane ze stali o grubości ścianki 2 lub 3 mm w zależności od rodzaju pyłu i jego właściwości erozyjnych, aby nie dopuścić do szybkiego ścierania i uszkodzenia kanałów. Bardzo ważna jest szczelność połączeń w instalacji, ponieważ wszelkie nieszczelności powodują wydostawanie się pyłu na zewnątrz i zmniejszają skuteczność odpylania.


 
 

PSG SYSTEMS Sp. z o. o.
Al.Rzeczypospolitej 8/417
80-369 Gdańsk

Biuro:
tel. 88 129 12 39
E-mail: biuro@psgsystems.pl

Michał Gliński
tel. 512 271 869
E-mail: mglinski@psgsystems.pl