Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach swojej przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zamknij

Odpylanie i odsiarczanie spalin


Odpylanie spalin

Poważnym wyzwaniem w dziedzinie filtracji jest problem odpylania i oczyszczania spalin wylotowych z kotłów na paliwa stałe. Dotychczas stosowano cyklony, multicyklony do odpylania spalin jednak obecnie są one niewystarczające z uwagi na dyrektywy środowiskowe, które nakazują drastycznie zredukować zapylenie spalin i emisję tlenków azotu NOx i dwutlenku siarki SO2 do atmosfery.

Wychodząc naprzeciw tym wymagań firma PSG SYSTEMS w swojej ofercie posiada filtry workowe o bardzo wysokim stopniu filtracji spalin o temperaturze aż do 270°C. Filtr dobieramy wg ściśle określonych procedur, w taki sposób, aby otrzymać i zagwarantować zapylenie spalin na wlocie do komina, poniżej 10 mg/nm3. Filtr dobiera się w zależności od rodzaju paliw spalanych w kotle, np. biomasa, płyty MDF, węgiel kamienny lub brunatny, które powodują powstawanie różnego rodzaju popiołu, pyłów i substancji lotnych o trudnych charakterze. Aby dobrać odpowiedni filtr ważna jest także temperatura spalin wylotowych, aby nie doprowadzić do uszkodzenia materiału filtracyjnego.

Do odpylania spalin proponujemy nasze filtry z rodziny GREENLINE, które charakteryzują się skuteczną filtracją spalin w podwyższonych temperaturach i są odpowiedzią na ciągle rosnące zapotrzebowanie efektywnego odpylania spalin wylotowych z kotłów małej i średniej mocy. W skrócie GREENLINE oznacza podwyższoną górną granicę stosowania filtra workowego w przemyśle energetycznym w odniesieniu do tradycyjnych jednostek filtracyjnych. Dzięki specjalnej konstrukcji filtra i systemu wlotowego z obejściem odpylacza (by-pass) oraz extra dużej powierzchni filtracyjnej istnieje możliwość zastosowania filtra do odpylania spalin o temperaturze do 270°C. Standardowo filtr sytuowany jest na zewnątrz i odporny jest na ciężkie warunki atmosferyczne. Filtr wykonany jest ze stali wraz z izolacją termiczną i z dnem zgarniakowym, w celu łatwego usuwania nagromadzonego pyłu na dnie filtra. Worki filtracyjne okrągłe usytuowane w osi pionowej czyszczone są impulsem sprężonego powietrza za pomocą automatycznego i wysokowydajnego systemu JetAIR.

Odsiarczanie i odazotowanie spalin

Aby zredukować do minimum emisję NOx i SO2 emitowanych do atmosfery, posiadamy własne systemy DeNOx i DeSOx. Do redukcji tlenków azotu stosujemy metodą SNCR polegającą na wtrysku roztworu amoniaku UREA do komory paleniskowej kotła. W systemie odsiarczania spalin stosujemy metodę suchą, która polega na wymieszaniu sorbentów sodowych NaHCO3 ze spalinami w specjalnym reaktorze. Systemy odsiarczania spalin oparte są na wtrysku sorbentu suchego i jego odpyleniu w filtrze workowym GREENLINE. W odróżnieniu do sorbentów wapiennych, nasze instalacje charakteryzują się wysokim stopniem redukcji NOx i SO2 do 80-90%. Nie wymagają obniżenia temperatury spalin, aby zachodził proces reakcji i redukcji SO2, a wręcz w naszym przypadku sytuacja jest odwrotna, im wyższa temperatura spalin, tym wyższa sprawność odsiarczania. Brak dodatkowych wymienników ciepła, instalacji oczyszczania wypadu przereagowanego sorbentu (konieczność w metodzie mokrej), prosta konstrukcja i sterowanie sprawiają, że jest to najbardziej korzystne i ekonomiczne rozwiązanie dla kotłów małej i średniej mocy.

3 4


 
 

PSG SYSTEMS Sp. z o. o.
Al.Rzeczypospolitej 8/417
80-369 Gdańsk

Biuro:
tel. 88 129 12 39
E-mail: biuro@psgsystems.pl

Michał Gliński
tel. 512 271 869
E-mail: mglinski@psgsystems.pl