Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach swojej przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zamknij

Instalacje ATEX


Zapylenie powietrza pyłami pochodzenia drzewnego, miału węglowego lub farb proszkowych jest poważniejsze w skutkach ze względu na zagrożenie wybuchem. Duża koncentracja drobnych ziaren pyłu są główną przyczyną eksplozji. Źródłem zapłonu pyłu może być przede wszystkim otwarty ogień, a także zaiskrzenie mechaniczne, iskra elektryczna, prądy elektrostatyczne, rozgrzane do temperatury zapłonu elementy maszyn.

Aby instalacje odpylania były możliwie najbardziej skuteczne, należy stosować odciągi miejscowe w postaci ramion samonośnych, ssaw i okapów zlokalizowanych w pobliżu źródła emisji zanieczyszczeń. Na bieżąco należy zapewnić usuwanie wszelkich skupisk pyłu, aby zapobiec unoszeniu się i powtórnemu osiadaniu pyłu oraz codziennym opróżnianiu zbiornika na pył. W przypadku, gdy krytyczna warstwa pyłu zbiera się na posadzce hali, należy stosować odkurzacze przemysłowe, ponieważ narastająca warstwa wokół obrabiarek do drewna może stworzyć poważne zagrożenie wybuchem. Instalacja odpylania musi być uziemiona i nie może gromadzić ładunków elektrostatycznych, gdyż grozi to wywołaniem iskry. Kanały odciągowe powinne być wykonane ze stali o grubości ścianki 2 lub 3 mm w zależności od rodzaju pyłu i jego właściwości erozyjnych, aby nie dopuścić do szybkiego ścierania i uszkodzenia kanałów.

W instalacjach odpylania zagrożonych wybuchem stosujemy wentylatory i filtry z zabezpieczeniem przeciwwybuchowym zgodnym z dyrektywą ATEX. Podstawowym wyposażeniem filtra w wersji przeciwwybuchowym są panele eksplozyjne. W zależności od wymagań mogą być jednokrotnego lub wielokrotnego użytku. Pod wpływem eksplozji pyłu w instalacji, membrana ulega rozerwaniu, uwalniając gazy wybuchowe do atmosfery, zapobiegając uszkodzeniu filtra.

Instalacje odpylania zagrożone wybuchem mogą opcjonalnie wyposażone być w system gaszenia iskier lub system gaszenia pożaru wewnątrz instalacji dwutlenkiem węgla CO2. Na kanałach wentylacyjnych doprowadzonych do filtra winne być zainstalowane klapy zwrotne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się płomienia wewnątrz instalacji w wyniku wybuchu pyłu w filtrze.

Dodatkowym elementem stosowanym w instalacjach ATEX są śluzy (zawory) celkowe odporne na przejście płomienia i uderzenie ciśnienia podczas eksplozji. Służą one do automatycznego usuwania pyłu nagromadzonego w filtrze.


1   2


3

6

7

5


 
 

PSG SYSTEMS Sp. z o. o.
Al.Rzeczypospolitej 8/417
80-369 Gdańsk

Biuro:
tel. 88 129 12 39
E-mail: biuro@psgsystems.pl

Michał Gliński
tel. 512 271 869
E-mail: mglinski@psgsystems.pl